Výber matraca podľa tuhosti

Výber matraca podľa tuhosti a váhy užívateľa

Na našej infolinke najčastejšie počujeme otázky na výber matraca podľa tuhosti, preto sme Vám pripravili tento špeciálny článok.

PODKLAD POD MATRACOM

Teda lamelový rošt, latkový rošt, drôtený rošt, alebo pevná doska - je to prvé čo ovplyvní Váš výber. Ak máte už posteľ doma a nechcete investovať do novej, je potrebné matrac vyberať na už inštalované rošty.

Pokiaľ máte pevnú podložku, tak jednoznačne môžeme odporučiť pružinové a taštičkové matrace, pretože výborne vetrajú a nemusíte sa tak báť plesní. Tieto matrace však nie sú vhodné na lamelový alebo latkový rošt a už vôbec nie na polohovací rošt.

Sendvičové matrace sú vhodné na pevné rošty aj polohovacie rošty. Nie je odporúčané užívat ich na motorových roštoch. Zvlášť ak obsahujú kokosové vlákna.

Lazyfoam (studená pena), latexové matrace a matrace z BIOpeny sú vhodné na všetky druhy roštov vrátane motorovo polohovacích roštov. Nie sú však odporúčané na pevné podložky.

TUHOSŤ MATRACA

Je veľmi ťažké rozdeliť matrace do niekoľkých skupín podľa tuhosti, pretože ju ovplyvňujú rôzne kombinácie materiálov a výšky matraca.

Preto sme v našom eshope zvolili orientačné rozdelenie na mäkké, mäkšie, stredné a tvrdé. U každého matraca ešte používame číselnú radu 1-5, ktorá má upresňujúci význam.

Mäkké matrace - Prevažne sem patria matrace latexové. Ďalej potom niektoré matrace zo studenej peny a matrace z lenivej peny.

Mäkšie matrace - Najširšia skupina matracov patrí do kategórie tuhosti 2. Takéto sú vhodné pre tých, ktorí nechcú príliš mäkký matrac, ale ani príliš tvrdý. Zároveň je možné tieto matrace považovať za mäkké pre ťažšie ľudí. Patrí sem taštičkové matrace, sendvičové matrace, matrace zo studenej peny, matrace z BIOpeny a niektoré matrace latexové (spravidla vystužené PUR penou alebo kokosovým vláknom).

Stredné matrace - Tiež veľmi obsadená skupina matracov. Pre ľahšieho človeka už pôsobí ako tuhý matrac a pre ťažšieho ako príjemný stred. Opäť má zástupca prakticky vo všetkých skupinách matracov.

Tvrdé matrace - Pre skutočne ťažké váhy. Matrace v tejto kategórii sú naozaj tuhé. Patria sem niektoré pružinové matrace, niektoré sendvičové matrace a niektoré matrace zo studenej peny. Tieto matrace si dosť často vyberajú ľudia po úrazoch chrbtice.

Avšak matrac si môžete aj vybrať starým dobrým sedliackym rozumom. Pokiaľ máte radi mäkký matrac, vyberajte tuhosť 1 či 2 v závislosti na Vašej váhe - je samozrejmé, že ak niekto váži 100kg, bude mať z tuhosti 2 iný pocit ako človek vážiaci 60kg. Ak radi spíte na tvrdom, je treba uvažovať obdobne. Ak vážite 50kg, bude pre Vás tuhosť číslo 4 ako betón.

VÝŠKA MATRACA

Aj tu je vhodné zvažovať kvalitu podkladu. Ak matrac bude vysoká, znesie aj horší rošt. Ak je matrac nízka, potom odporúčame vždy kvalitnejšie rošty.

Dôrazne neodporúčame kombinovať do jednej postele matracov od rôznych výrobcov. Hoci sú výšky uvádzané v centimetroch relatívne presné, občas sa líši výška poťahu a výsledný dojem nepôsobí príliš vhodne.


Kvalitný anatomický vankúšik ZADARMO


Doprava matrac až domov ZDARMA


 

Kategórie

Mohlo by vás zaujímať