Aký matrac?

Aký matrac?


Všeobecne známy fakt, že v posteli prežijeme minimálne jednu tretinu života, by sme nemali zanedbávať. V spánku nazbierame potrebnú energiu, obnovíme sily a počas odpočinku regenerujeme svoj fyzický potenciál. Kvalitná posteľ v dobre vetranej miestnosti však nie je všetko.

Veľmi dôležité sú aj matrace, na ktorých spíme. Na posteli nie je najdôležitejšie to, čo vidíme na prvý pohľad, ale naopak to, čo je našim očiam skryté – rošt a matrac. Na ich kvalite záleží to, či budeme ráno vyskakovať z postele svieži, alebo budeme vstávať celí dolámaní a nevyspatí.

Pri výbere matraca je potrebné brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov. K nim patrí predovšetkým podklad, čo je rošt pod matrac, tuhosť a výška matraca a takisto aj Vaša váha. V neposlednom rade by ste mali myslieť aj na výšku predpokladanej investície. Každý z nás má však pri výbere matraca iné požiadavky.

Rošt je základ

Je dôležité si uvedomiť, že jednu pätinu kvality spánku tvorí kvalitný rošt. Zvyšok je na matraci a okolitom prostredí. Zároveň môžeme povedať, že kvalitný matrac „vyrovná“ nedokonalosť roštu.

Podklad pod matrac – teda lamelový rošt, latkový rošt, drôtený rošt, alebo pevná doska – je určite to prvé, čo ovplyvní Váš výber. Ak už máte posteľ doma a nechcete investovať do novej, je potrebné matrac vyberať na už inštalované rošty.

Jedna z najznámejších charakteristík matraca je bodová elasticita. Pod bodovou elasticitou sa rozumie vlastnosť predstavujúca to, ako dobre matrac prilieha k telu. Matrace s nízkou bodovou elasticitou vytvárajú priehlbiny a nedokážu dostatočne podporovať chrbát a telo spiaceho človeka.

Matrac by sa mal prispôsobiť vašemu telu a nie vaše telo matracu. A keď si k tomu zvolíte ešte ten správny ortopedický vankúš a príslušnú tvrdosť, tak Vám Váš kvalitný spánok budú aj medvede závidieť. Voľte matrac podľa toho, do akého prostredia bude určený. Niektoré druhy matracov sú určené pre príležitostné spanie (chaty, ubytovne, hotely). Tu postačia polyuretánové a niektoré sendvičové matrace. Dobrou alternatívou sú i pružinové matrace. Ich najväčšou prednosťou je vzdušnosť. Na každodenné spanie volíme typy matracov podľa Vašich požiadaviek.

Tuhosť matraca

Pri výbere správneho matraca je veľmi dôležité vybrať si podľa jeho tvrdosti, pretože pre každého z nás je iná tvrdosť optimálna. Ďalej je dôležité sa pozerať na nosnosť matraca a hlavne na materiály použité v matraci. Tiež cena sa odvíja podľa toho, aké materiály sú v matraci použité a či spĺňajú všetky požiadavky pre kvalitný a ničím nerušený spánok.

Väčšina výrobcov dnes rozdeľuje matrace do 4 kategórií podľa tuhosti. Je na vás, aby ste si vybrali, ktorá tuhosť je pre vás vhodná. Avšak matrac si môžete vybrať starým dobrým sedliackym rozumom. Pokiaľ máte radi mäkký matrac, vyberajte tuhosť 1 či 2 v závislosti na vašej váhe. Je logické, že ak niekto váži 100 kg, bude mať z tuhosti 2 iný pocit než človek vážiaci 60 kg. Ak radi spíte na tvrdom, je treba uvažovať obdobne. Ak vážite 50 kg, bude pre vás tuhosť číslo 4 ako betón.

Z čoho je vyrobené jadro matraca?

Na trhu pôsobí veľa výrobcov a predajcov, ktorí ponúkajú rôzne typy matracov. Od penových, polyuretánových, cez latexové a tzv. memory (pameťové) matrace až po pružinové a taštičkové matrace.

Ako sa však správne rozhodnúť medzi takou škálou produktov? Ak sa rozhodnete pre penové jadro, mala by sa ďalšia voľba uberať skôr k latexovej alebo pamäťovej pene, než k polyuretánovej pene.

Latexová pena je v prvom rade prírodný produkt a je zdravotne nezávadný. Latex sa vyznačuje vysokou bodovou elasticitou, čo znamená, že presne podopiera a kopíruje tie časti tela, ktoré to potrebujú. Neobsahuje žiadne látky podporujúce karcinogénne ochorenie. Latex je antibakteriálny, zabraňuje množeniu roztočov a tým sa stáva vhodným i pre alergikov. Latexová pena je trvalejšia než polyuretánová pena. Nevýhodou vysokého podielu prírodného latexu v latexovom monolite môže byť cena. Najlepšie riešenie je nájsť kompromis medzi kvalitou a cenou, kde latexovú penu tvorí z 50 % prírodný latex a z 50 % syntetický latex.

HR pena – používa sa tiež názov studená pena – vďaka svojej nepravidelnej bunkovej štruktúre má najväčšiu elasticitu. Tento materiál je bez zápachu a je úplne recyklovateľný. K pozitívnym vlastnostiam patria tiež väčšia vzdušnosť, pružnosť a životnosť. Studená pena je antialergická a antibakteriálna, zaručujúca zdravotnú nezávadnosť.

Na výber sú tiež pružinové matrace (čím viac pružín, tým sú kvalitnejšie), tzv. taštičkové matrace (majú väčšie množstvo pružín ako „obyčajné“ pružinové, každá pružina je uložená v látkovom púzdre – taštičke, vďaka čomu matrac nevŕzga).Pri taštičkovom matraci je pružinami zaistené výborné prevzdušnenie - preto je možné ho uložiť i na pevnú dosku. Výrobca však umožňuje pri niektorých typoch taštičkových matracov uloženie na polohovací lamelový rošt. Obidva typy matracov majú povrch spevnený ešte vrstvami rôznych materiálov, napríklad kokosovým vláknom ovčím rúnom, latexom, polyuretánom, atd. Zónové a profilové matrace svojím zložením nahrádzajú pružinové matrace. Ich vzdušnosť je zabezpečená priečnymi prieduchmi.


Kvalitný anatomický vankúšik ZADARMO


Doprava matrac až domov ZDARMA


 

Kategórie

Mohlo by vás zaujímať